Ilyenkor ősszel össze kell kapnunk magunkat, mert bár még kapaszkodunk a nyárutó áldásaiba, hamar ránk köszöntenek a hűvös, nyirkos, szeles napok. Nem érdemes megvárni, hogy a hidegtől dideregve ébredjünk, és amikor a hőmérő higanyszála alulról közelíti a 10-15 Celsius fokot, rutinszerű mozdulatunk, miszerint „begyújtanánk”, feleslegesnek tűnjön. Be kellene fűteni! De azért előtte nem árt ellenőrizni a rendszert!
„Szeretem én az őszt önző
vággyal, minthogy oly ösztönző.”
Kosztolányi Dezső: Ősz
Amint beköszöntenek a hűvösebb éjszakák, hideg kézzel és fejjel jutsz elég hamar arra a következtetésre, hogy be kéne kapcsolni a fűtést, és igazad van. Lassan eljön a fűtési szezon a családi házaknál is, néha már jólesik egy pléd, simogató takaró, aztán meg a tűz melege.
Természetesen sokféle fűtési berendezéssel találkozunk. Van, aki egy kandalló tüzének sercegése mellett szeret melegedni, van, aki nem akarja látni a meleget biztosító kazánt. Egy biztos, hogy bármilyen fűtési alkalmatosságod is van, időben fel kell készülnöd annak használatára.
Ne légy rest! Emberünk az volt. Ráérősen fürdőzött a vénasszonyok nyara lusta napsugaraiban, gyönyörködött a természet színeiben, csodálta virágait. A szentimentális szemlélődése elkanyarította őszi ellenőrzőlistájától. Pedig akad ilyenkor teendő bőven!
Lássuk, mi mindent ne mulassz el, ha nem szeretnél ráfázni:
Mindez persze még nem jelent teljes körű gondosságot.
Érdemes megvizsgálni a nyílászárókat is. Ablakok, ajtók réseit, tömítéseit, vízvetőit, a külső párkányokat. A hideg ellen nemcsak fűtéssel, aktív módon, hanem a passzív, most felsorolt szerkezetek megfelelő használatával is védekezel. Nem feltételes módban, hanem konkrétan. Tehát a védőburkok részeinek karbantartása elemi kérdés. Ilyenkor nem az ablak tisztasága (bár furán hangzik, de a benapozás és így a passzív hőnyereség mértéke szempontjából ez is), az ablak, ajtó színe, hanem az apró kis tömítések épsége járul leginkább hozzá a kívánt mértékű védekezéshez. A víz-, és légzárást biztosító tömítések nagyban befolyásolják a fűtéssel biztosított hő épületből távozását vagy benntartását. Maradjon bent a meleg a hideg napokban. Valójában ez nem nagy és szerencsére ritkán szükségessé váló munka, de figyelj rá. Így elkerülheted, hogy az „utcát fűtsd”, hogy esetleg páralecsapódás, nedvesedés legyen a gondatlanság eredménye.
A lényeg az, hogy mielőtt mindennapi szükségletté válik a fűtés, időben ellenőrizd a teljes rendszert: kazánt, csöveket, radiátorokat, szelepeket, kéményt vagy éppen a kandallód. Megéri, mert így nyugodtan vághatsz neki a hideg napoknak.
Páricsy Zoltán építészmérnök további írásait ITT találod, a honlapját pedig ezen webcímen éred el: https://www.paricsystudio.hu
Ezt a bejegyzést 2024. szeptember 30-án tettük közzé.
Kapcsolódó bejegyzéseink: