Őszi munkák a házban - Elrettentő történetek, avagy mit, hogyan NE csinálj! 7. rész

Ilyenkor ősszel össze kell kapnunk magunkat, mert bár még kapaszkodunk a nyárutó áldásaiba, hamar ránk köszöntenek a hűvös, nyirkos, szeles napok. Nem érdemes megvárni, hogy a hidegtől dideregve ébredjünk, és amikor a hőmérő higanyszála alulról közelíti a 10-15 Celsius fokot, rutinszerű mozdulatunk, miszerint „begyújtanánk”, feleslegesnek tűnjön. Be kellene fűteni! De azért előtte nem árt ellenőrizni a rendszert!

 

„Szeretem én az őszt önző 
vággyal, minthogy oly ösztönző.” 

Kosztolányi Dezső: Ősz 

 

Amint beköszöntenek a hűvösebb éjszakák, hideg kézzel és fejjel jutsz elég hamar arra a következtetésre, hogy be kéne kapcsolni a fűtést, és igazad van. Lassan eljön a fűtési szezon a családi házaknál is, néha már jólesik egy pléd, simogató takaró, aztán meg a tűz melege. 

Természetesen sokféle fűtési berendezéssel találkozunk. Van, aki egy kandalló tüzének sercegése mellett szeret melegedni, van, aki nem akarja látni a meleget biztosító kazánt. Egy biztos, hogy bármilyen fűtési alkalmatosságod is van, időben fel kell készülnöd annak használatára. 

Ne légy rest! Emberünk az volt. Ráérősen fürdőzött a vénasszonyok nyara lusta napsugaraiban, gyönyörködött a természet színeiben, csodálta virágait. A szentimentális szemlélődése elkanyarította őszi ellenőrzőlistájától. Pedig akad ilyenkor teendő bőven!  

 

Lássuk, mi mindent ne mulassz el, ha nem szeretnél ráfázni: 

  • Kandallódhoz, kemencédhez időben raktározz megfelelő mennyiségű és minőségű tűzifát! Ne használj nedves, korhadt fát! Lehetőleg tömör, keményfával fűts, legyen kevesebb hamu, de nagyobb meleg a jutalmad.  
  • Gázkazánod, bármennyire is tipp-top kis szerkezet, attól még egy gép, amit karban kell tartanod. Ne a fűtési szezonban hívj szerelőt, mert biztos, nagyon elfoglalt lesz. (Emberünk is, későn ébredve tuti ilyenkor hívja fel és könyörög a gyors segítségért.) Időben tisztíttasd ki a kazánt. Akár Te magad takarítsd ki a könnyebben hozzáférhető réseket, külső, belső lapokat. Ellenőriztesd a rendszerben a nyomást (kazánkészülékenként más és más), a kémény működését.  
  • Nézd meg, hogy nem csepeg-e a rendszer valahol!  
  • Javasolt évente leereszteni és átmosni a radiátoros rendszert, hiszen a keringetett fűtőközeg idővel a csövek belső faláról leoldott szemcsékkel rosszabb hatásfokúvá teszi a hőleadó készülékeket (pl. radiátorok). El is tömődhetnek a szelepek, legyenek azok egyszerűek vagy automatikus, termoszelepek. 

 

Mindez persze még nem jelent teljes körű gondosságot.  

 

Nyílászárók átvizsgálása 

Érdemes megvizsgálni a nyílászárókat is. Ablakok, ajtók réseit, tömítéseit, vízvetőit, a külső párkányokat. A hideg ellen nemcsak fűtéssel, aktív módon, hanem a passzív, most felsorolt szerkezetek megfelelő használatával is védekezel. Nem feltételes módban, hanem konkrétan. Tehát a védőburkok részeinek karbantartása elemi kérdés. Ilyenkor nem az ablak tisztasága (bár furán hangzik, de a benapozás és így a passzív hőnyereség mértéke szempontjából ez is), az ablak, ajtó színe, hanem az apró kis tömítések épsége járul leginkább hozzá a kívánt mértékű védekezéshez. A víz-, és légzárást biztosító tömítések nagyban befolyásolják a fűtéssel biztosított hő épületből távozását vagy benntartását. Maradjon bent a meleg a hideg napokban. Valójában ez nem nagy és szerencsére ritkán szükségessé váló munka, de figyelj rá. Így elkerülheted, hogy az „utcát fűtsd”, hogy esetleg páralecsapódás, nedvesedés legyen a gondatlanság eredménye. 

 

A lényeg az, hogy mielőtt mindennapi szükségletté válik a fűtés, időben ellenőrizd a teljes rendszert: kazánt, csöveket, radiátorokat, szelepeket, kéményt vagy éppen a kandallód. Megéri, mert így nyugodtan vághatsz neki a hideg napoknak. 

 

Páricsy Zoltán építészmérnök további írásait ITT találod, a honlapját pedig ezen webcímen éred el: https://www.paricsystudio.hu        

 


Ezt a bejegyzést 2024. szeptember 30-án tettük közzé. 

 

Kapcsolódó bejegyzéseink: