A teraszburkolat csapdái - Elrettentő történetek, avagy mit, hogyan NE csinálj! 4. rész
Ki ne szeretne jó időben, netán egy forró nyári nap után a teraszán egy vacsorát elkölteni gyertyafénynél, egy friss, ropogós, gyümölcsös rozét, rizlinget, vagy mondjuk egy komolyabb beszélgetés mellett egy testesebb vörösbort kortyolni? Kevés dolog lehet annál jobb, mint elengedni magunkat és egy családi, baráti beszélgetés közben elmélkedni a világ dolgairól, szemlélni a csillagokat és minduntalan rácsodálkozni az égbolton cikázó fénypontokra. A terasz, mint a családi ház, lakás ilyenkor egyik legfontosabb helyisége felértékelődik.
Valószínű, Te is örülsz, amikor kiülhetsz a teraszodra. Persze nem csak nyáron. És örülsz, ha a teraszod szép, minden részlete megmutat valamit belőled, színek, anyagok finoman árulkodnak az ízlésedről.
Ennek része a terasz padlóburkolata is. Ez sokféle lehet. Az elmúlt évtizedekben leginkább különböző méretű, alakú és színű kerámialapokkal vagy kőlapburkolattal találkozhattál. Egy közös biztos volt bennük: a repedések. Repedések a lapokon, a lapok között. A kipergő fúgák rondítják el legtöbbször ezeket a burkolatokat.
Volt egyszer, hogy Emberünk ott ült a két hete tartó kánikulában, szárazságban a teraszán és olvasni próbált. Éppen kezdett elmerülni az olvasmányban, amikor a szeme sarkában valami fura kis buborékot észlelt. A könyve lapjai mellett a teraszburkolaton icipici buborék sercegett. Nem hitt a szemének. Két hete egy csepp eső nem esett, harminc fok van és a burkolat alól (!) valami vízszerű buborékol. Kezdett gyanakodni, hogy napszúrása van, amire azért volt esély, de amikor már guggolva szemlélte a burkolatot és egyre többet látott, tudta, hogy itt valami nincs rendben, valamit tenni kell.
Nem volt rest, azonnal elrohant egy üzletbe, ahol megvette az éppen ajánlott fugázó anyagot. Pénzt, időt és erejét nem kímélve nekilátott a burkolat javításának. Már éppen kezdett büszkélkedni művével, amikor a teraszon lépegetve valami furcsa hangot hallott. Lépései nyomán kopogó, fura, üres dobogás hallatszódott. Térdre ereszkedett és kopogtatni kezdte a kerámia lapokat. Kopp-kopp, volt a válasz. Emberünk a nyár közepén felismerte, hogy a terasza burkolata felfagyott!
Amikor egész nyáron vízért és hidegért rimánkodsz, és a történet főhőséhez hasonló tapasztalatra teszel szert, ne orvoshoz menj, nincs Veled semmi baj, hanem fordulj egy Építészhez, aki majd pontosan elmagyarázza, mit kell tenned.
A történet tanulsága nem az, hogy újra kell fugázni, burkolni a teraszod. Hanem az, hogy rá kell jönnöd, hogy a burkolatod alá évek alatt beszivárgó csapadék csak úgy tud távozni a burkolat alól, hogy a keletkező kis repedések mentén a pára kilép. Ez a bezárt pára és víz pici buborék formájában tűnik tova. De a szegény pára azon része, amelyik nem a fúga közelében van, irdatlan nyomással kikezdi a burkolatot és felszakítja a ragasztóról, azaz felnyomja a burkoló lapokat. És akkor ezek a kopogtatásra kongani kezdenek. Az ekkor keletkező, gyakran szemmel nem látható repedések mentén a rég vágyott esőből újabb adag jut a burkolat alá. És a folyamat nem áll meg, újra és újra „felfagynak” a lapok és egyre több fúga pereg ki a lapok közül.
A műszaki irányelv, szakmai tapasztalat és szerencsére a gyakorlat is azt mondja, hogy a teraszokra, különösen, ha alattuk helyiség van, úgynevezett nyílthézagos burkolatot kell tervezni, építeni. Bármennyire is furcsa, a burkolat alá a lehető legegyszerűbben kell a csapadékot engedni, majd ott, tervezett úton, egy erre való csapadék elleni szigetelésen kell elvezetni a vizet. A páravándorlásnak nem lesz akadálya, felfelé a burkolat tönkretétele nélkül kilép a pára. Amennyiben a teraszod alatt nincs helyiség, azaz termett talaj van a terasz alatt, érdemes meggondolni, hogy nagyszemcséjű ágyazat feletti rétegrendet építs, mert így kevesebb pénzből, egyszerűbben tudod kialakítani azt a burkolati rétegrendet, amiben a nedvesség a burkolat tönkretétele nélkül tud mozogni, távozni.
És így valóban csak a nyári esték kellemes oldala lesz a részed.
Páricsy Zoltán építészmérnök további írásait ITT találod, a honlapját pedig ezen webcímen éred el: https://www.paricsystudio.hu
Ezt a bejegyzést 2024. augusztus 26-án tettük közzé.
Kapcsolódó bejegyzéseink:
- Elrettentő történetek, avagy mit, hogyan NE csinálj! 1. rész
- Repedések és azok kezelése - Elrettentő történetek, avagy mit, hogyan NE csinálj! 2. rész
- Nyári történet, avagy: a napvitorla, hadd lobogjon! - Elrettentő történetek, avagy mit, hogyan NE csinálj! 3. rész
Páricsy Zoltán