Kádár-kocka: meglévő tető vs. új tető - 1. rész
Amikor úgy döntesz, hogy felköltözöl a tetőtérbe, adódik a kérdés: marad a régi tető vagy inkább újat építesz? Nehéz döntés. Egyszerűbb a válasz, ha megvizsgálod a két esetet.
Nézzük meg, milyen szempontokat kell sorra venni!
- Jelenleg milyen formájú a tető? Többnyire sátortető van a házon, esetleg összetett formájú (sátortetőbe befut egy kisebb tetőrész).
- Most hogyan mész fel a padlásra? Belső vagy külső lépcsőn, feljárón.
- Jelenleg mekkora a belmagasság, a szabad magasság a födém és a tető között? Általában az alapterület fele használható, a többi részen le kell hajolnod, hogy ne verd be a fejed.
- Jelenleg mekkora a szabad tér a padláson? Mennyire sűrűn vannak oszlopok, ferde dúcok, gerendák, fa szerkezetek.
- Mire van szükséged? Helyiségek területe, szobák, fürdőszoba, zuhanyzó, belső téri kapcsolatok.
- Hol van a ház? Tájolás, panoráma lehetősége, szomszéd épületek? Milyen szabályok vonatkoznak a házra (magasság, beépítés mértéke, kiugró formák vagy a tetőbe nyomott részek kialakításának lehetősége stb.).
- Milyen állapotban van a zárófödém?
- Mennyire terheltek a tető szerkezetei? Kis keresztmetszetű, gyenge oszlopok, gerendák.
- Milyen állapotban vannak a faszerkezetek? Repedt, sérült, vizes, gombával fertőzött.
A fenti kérdésekre választ kell kapnod, ugyanis ezek döntőek a fő kérdés megválaszolásában. Vannak más szempontok, melyek épületszerkezeti, épületfizikai kérdéseket vetnek fel:
- tartószerkezeti,
- hőszigetelési,
- hangszigetelési,
- tűzvédelmi szempontok.
Sokan mondják, hogy mindig mindenből új kell. Nem biztos, hogy igazuk van. A környezettudatossági szempontok hasonlóan fontosak. Ki kell dobni, ami régi? Minden hulladék vagy esetleg van, ami átalakítható, tovább használható? Melyik megoldás mennyibe kerül? Gondolnod kell a bontás és a hulladékelszállítás költségeire, következményeire, a megmaradó részek folyamatos védelmére (por, eső, hó, szél) is.
Talán az a legnehezebb, hogy alkalmazkodnod kell egy folyamatosan használt épülethez, annak szerkezeteihez, miközben meg akarod ragadni a lehetőséget, hogy egy szuper tetőteret építs magadnak, családodnak. Sokáig vártál erre, adódnak lehetőségek, támogatások, amiket felhasználnál, tehát nehéz kompromisszumot kötni.
Tegyük fel, hogy a zárófödém stabil, vagy legalábbis kismértékű megerősítéssel a helyén maradhat. Tegyük fel, hogy a földszinten ugyanúgy Ti fogtok lakni, mint az új tetőtérben. Azaz Ti terjeszkedtek, nem két külön tulajdonról, külön használt házrészről beszélünk. Ebben az esetben kicsit könnyebb dolgod van, mert a rendeletekben megfogalmazott műszaki követelmények enyhébbek.
Röviden bemutatom a két út jellemzőit.
A régi tető
- kevesebb hulladék,
- kisebb mértékű átalakítás,
- kisebb belmagasságok a tetőtérben,
- nagyobb alkalmazkodási kényszer,
- kisebb szerkezeti megerősítések,
- kisebb az időjárásnak kitettség.
Az új tető
- több bontási hulladék,
- nagyobb átalakítási lehetőség,
- szabadabb térszervezés,
- nagyobb szerkezetmegerősítési kényszer,
- nagyobb az időjárásnak kitettség.
Következő blogbejegyzésünkben megnézzük, milyen eszközökkel élhetsz, ha új tető építése mellett döntesz.
Te melyikre szavazol: régi tető vagy új tető? |
Páricsy Zoltán építészmérnök további írásait ITT találod, a honlapját pedig ezen webcímen éred el: https://www.paricsystudio.hu
Ezt a bejegyzést 2021. március 21-én tettük közzé.
Páricsy Zoltán