Födémek és lépcsők a Kádár-kockában
A Kádár-kockát már több oldalról megvizsgáltuk. Most azokkal a födém és lépcső típusokkal foglalkozunk, melyekkel legtöbbször találkozhatsz „kedvenc kockádban”.
Födémek
Minden Kádár-kocka esetében legalább két födémmel kell foglalkoznod:
- pince feletti
- földszint feletti födém.
Ezek a házak leginkább részben alápincézettek, azaz a pince csak az épület egy része alatt húzódik. A pince feletti födémet jellemzően sosem építették át, hiszen bonyolult hozzáférni és nem is szokványos a pincéből közvetlenül a földszinti belső térbe érkezni. Így a belső lépcső miatt födémáttörésre nem volt szükség. A pince feletti födém készülhetett:
- előregyártott vasbeton gerendás (pl. E, G), beton béléstestes,
- előregyártott vasbeton gerendás, betontálcás,
- acélgerendás, béléstestes (beton, ritkán kerámia),
- acélgerendás, betontálcás
szerkezetként.
Ritka, hogy monolit vasbeton födémmel épült volna, hiszen a kornak nem volt – ilyen léptékű házaknál – sajátja, és bonyolultabb lett volna így építeni.
A földszint feletti födémek a fentiekhez hasonló szerkezetűek. Ritkán előfordulnak faszerkezetű födémek is. Egyedi megoldásokkal inkább a később átalakított födémeknél találkozhatsz.
De mit jelent mindez?
Ha szeretnéd beépíteni a padlásteret, felköltöznél a tetőtérbe, lesz dolgod a födémmel:
- ne tévesszen meg, hogy mit látsz a lábad alatt, amikor a padlásra felmész,
- a beton még nem jelenti, hogy jó minőségű, erős szerkezetet,
- ez lehet felbeton, betonterítés, aminek nincs teherbíró szerepe,
- érdemes feltárni, statikussal, építésszel megvizsgáltatni, hol és milyen gerendák (vasbeton, acél?) futnak a szerkezetben, milyen anyag, szerkezet van két gerenda között,
- ne tévesszen meg, hogy milyen vastagnak látod a födémet,
- a látható, mérhető vastagság nem azonos a tartószerkezeti vastagsággal, hiszen a szilárd födémre feltöltés (pl. salak), beton aljzat, később esetleg hőszigetelés került,
- fafödém esetében a faanyagot is meg kell vizsgáltatnod (korhadás, rovarkár, penész, gerenda keresztmetszet, felfekvésnél gerendavégek).
Lépcsők
Alapvetően háromféle lépcsővel találkozhatsz:
- külső pincelépcső,
- külső padláslépcső,
- belső padlásfeljáró.
A pince alárendelt helyiség, régen is, ma is így használjuk. Ez független attól, hogy pincéről vagy szuterénről, azaz részben földbe süllyesztett szintről beszélünk. A külső pincelépcső lehet fából, betonból, acélból, lehet szűk és kényelmetlen, de mindenképpen fűtetlen térben van. Akkor is, ha esetleg később a tulajdonos beépítette-e a lejáratot.
A padláslépcső sem elegáns szerkezet. Oldalt, vagy a hátsó homlokzat mentén találod. Acél, fa, esetleg acél-beton kombináció. Ritkán, főleg régebbi épületekből átvett megoldásként a pince- és padláslépcsőt egyvonalban, egymás felett helyezték el és vagy le-, vagy felmehettél, döntened kellett.
A padlásra inkább bentről, a zárófödémen hagyott nyíláson keresztül mehetsz fel. Egy lehajtható fedél nyílik a födémből, ahova létra vagy lenyitható lépcső segítségével juthatsz. Poros, koszos út, nem is nagyon akarsz itt közlekedni.
De építenél, kényelmesen és tiszta úton szeretnél a szintek között járni. Igazad van!
Legközelebb megnézzük, mi vár Rád, ha meg kell erősítened a földszint feletti födémet. Bátran!
Vennél Kádár-kockát saját lakhatási célra? |
Páricsy Zoltán építészmérnök további írásait ITT találod, a honlapját pedig ezen webcímen éred el: https://www.paricsystudio.hu
Ezt a bejegyzést 2021. február 28-án tettük közzé.

Páricsy Zoltán