Napfény a tetőtérben
Fontos már az építkezés, felújítás, beépítés vagy bővítés legelején foglalkoznunk a bevilágítás kérdésével. Ugyanis, ha a nyílászárók beépítése után derül ki, hogy kevés a természetes fény, vagy nem ott van az ablak, ahol szükségünk lenne rá, ekkor már csak a mesterséges fényben bízhatunk, ami nem csak a pénztárcánknak lesz fájó.
A megfelelő mennyiségű természetes fény nem csupán egy hóbortos igény, amit a háziasszonyok szajkóznak, jogszabály és számos szakmai fogalom is kapcsolódik hozzá.
A belső térbe beengedhető természetes megvilágítás mértékét a "világítási tényezővel" határozzák meg, amely a külső fénymennyiség és a belső megvilágítás hányadosa. Százalékban fejezi ki, hogy a belső térben a külső fénymennyiség mekkora része érvényesül.
- Nagyon jól megvilágított a tér, ha a bevilágítási tényező eléri vagy meghaladja az 5 százalékot.
- Alárendelt helyiségek esetében (közlekedő, gardrób) a 2 százalék körüli arány is elegendő fényt biztosít.
Magyarországon jogszabály (OTÉK: Országos Településrendezési és Építési Követelmények, 88.§) írja elő a huzamosabb tartózkodásra szolgáló helyiségek minimális bevilágító felületének nagyságát.
Az előírás értelmében másként kell számolni a felülről és az oldalról érkező természetes megvilágítással.
Míg a homlokzati ablakok esetén a hasznos alapterület 1/8-adát kell biztosítani, a felülről érkező fény esetében elegendő az 1/10-edes arány betartása.
Mi a hasznos alapterület?
Ezt szokták nettó alapterületnek is hívni, ami lényegében a teljes padlófelület azon része, ahol a belmagasság legalább 1,9 méter.
A bevilágító felületek mennyiségén kívül még nagy jelentőséggel bír azok elhelyezése is:
A tájoláson és az alaprajzi elhelyezésén kívül van még egy másik fontos tényező, amit nem érdemes figyelmen kívül hagyni: a bevilágító felület vízszintessel bezárt szöge. A 90°-os szögben elhelyezett homlokzati nyílászárók más fénymennyiséget biztosítanak, mint egy felülvilágító. A tetősíkablakok általi, azaz a ferde síkról történő megvilágítás hatékonysága akár három-, ötszöröse is lehet, mint egy ugyanakkora függőleges ablakon keresztüli.
Mutatunk egy példát tetősíkablakokkal kiegészített, illetve anélküli helyiség bevilágítására is:
Ezt a bejegyzést 2020. február 15-én publikáltuk.
ablakatetobe.hu