Kalákában megépíthető családi ház
Tervazonosító: 89J7J
Tervező neve: Urbán György
Urbánterv építészeti tervezőiroda, Nagykáta
www.urbanterv.5mp.eu
ÉPÍTÉSZETI KONCEPCIÓ, ADAPTÁLHATÓSÁG, ANYAGHASZNÁLAT
A tervezett ház alapmegoldásban egy közepes alapterületű, akár kalákában megépíthető földszintes épület. Az épület alakja egy T-alakzat a kódisállásnak köszönhetően, amely alatt egy fedett teraszrész található.
A ház kényelmes életteret biztosít egy szülő páros+2 gyermek számára.
A nagy előnye az építészeti és szerkezeti kialakításnak, hogy a ház könnyen bővíthető a tetőtér beépítésével, amennyiben a család létszáma megváltozna. Ebben a változatban (1) a szülők és a 2 gyerek felköltözhetne együtt a tetőtérbe és a földszinten maradna hely egy vagy két nagyszülő számára és még egy további dolgozószoba is kialakítható lenne ott, továbbá természetesen a közös nappali-konyha-étkező tér is maradna a ház egyik végében.
(Persze a nagyszülők helyett az egyik házas gyermek is kényelmesen el tudna rendezkedni, akár kisbabával is a ház utcai részében, saját vizesblokkal is.)
A család életmódját tekintve az alapmegoldás inkább az ingázó, vagy alkalmazotti beosztásban dolgozó szülőknek kedvező a földszintes kialakítás. A tetőtér beépítéses változatban már lehetőség nyílik az otthon dolgozásra, távmunkára is akár, mert a földszinten felszabadul egy dolgozószoba.
A ház tájolását tekintve egy északi, vagy északnyugati tájolású utcafronti homlokzatot javaslunk. Ezáltal a nappali-konyha-étkező együttes az ellentétes déli-délnyugati, kellően napos oldalra kerül a terasszal együtt.
Alapmegoldásban a ház formáját, alakját tekintve egy népies, falusias megjelenésű családiház. A kódisállás robosztus oszlopai és a fölöttük lévő boltíves záródások és a homlokzati vakolatdíszek és színek, zsalugáteres ablakok leginkább a Balatonfelvidék lakóházait idézi, de jól illeszkedik az alföldi és a jász települések házai közé is.
A változatban a mai modernebb, letisztultabb, egyszerűbb, kicsit minimál megjelenés köszön vissza a tetőcserép és a homlokzati színek megváltoztatásával.
Az épületet utcára merőleges gerincű oromfalas, 45 fokos nyeregtetők fedik le, középen egy kisebb keresztszárnnyal, szintén oromfalas kialakítással. A tetőtér beépítés annak ellenére kényelmes és tágas teret biztosít a tetőtérben, hogy nem készül magasabb attikafal, ami a ház külső megjelenését, arányát nagymértékben rontaná.
A tetőtér megnyitásánál kerültük az ún. „kutyaólas” ablakkialakítást, mert az felszabdalja és elaprózza/zsúfolttá teszi tető formáját. Sokkal inkább a tetősík ablakok alkalmazása javasolt, mert így nem sérül a tető építészeti megjelenése és a tetőtér belső fényviszonyai is jobbak lesznek.
Kattints ide a tervek részleiért! |
Urbán György