Kabinház: otthon vagy nyaraló?

„Kis ház, nagy gond.” „A kicsi szép.” Ilyen és ehhez hasonló poénokkal zsibbasztják gyakran az agyunkat, miközben tervezőként igyekszünk Megbízóinknak a lehető legjobb megoldást nyújtani, a megfelelő házat kitalálni. Mindegy, hogy kicsi vagy nagy. Mindegy, minek nevezik a házat. Jó esetben minőségben és nem mennyiségben gondolkodunk.

 

Több éve már, hogy az építészek asztalán (lehet, hogy manapság inkább monitort kellene írnom), az építőiparban és persze az építkezni vágyók célkeresztjében megjelentek a kicsi házikók, melyek többnyire különleges helyeken, gyakran extrém körülmények között épülnek. Mindenképpen izgalmasak, hiszen valamennyiükre igaz, hogy roppant praktikusak, ilyen értelemben egyszerűek, és természetesen a kívánságoknak megfelelően vannak felszerelve az aktuális komfortérzetet kielégítő megoldásokkal. Szándékosan írom így. Mert ezen megoldások nem pusztán épületgépészeti vagy okos-ház megoldások, berendezések, gépek, hanem sok esetben logikus térszervező és szerkezeti ötletek. 

 

Kicsit ez az egész olyan, mint amikor váratlanul felhívnak telefonon, és mondjuk van egy órád, hogy hat főre vacsorát készíts. Ilyenkor zakatolni kezd az agyad és pillanatok alatt kitalálsz nagyon gyorsan elkészíthető, finom és gyakran nagyon látványosan tálalható étkeket. Aztán amikor a vacsora több órás beszélgetéssé válik, rájössz, hogy ezt egész jól kitaláltad, nagyszerű lakomát rittyentettél hirtelen. Kreatívnak, gyorsnak kellett lenned, tehát beletetted a tudásod, tehetséged, munkád. Meg is lett az eredménye. 

 

Erről beszélünk kabinházak esetében is. Pici, érdekes, praktikus, gyorsan felépíthető és kényelmes. Igen tetszetős házikók ezek. Ezenkívül van egy nagy érdemük: többnyire környezettudatosak. Általában kicsi az ökológiai lábnyomuk, kis energiával, egyszerű eszközökkel építhetők, gyakran könnyedén elbonthatók és elszállíthatók. Működtetésük rugalmas, azaz könnyen alkalmazkodnak a lakók épületben töltött idejéhez. Folyamatos vagy időszakos használatra is alkalmasak. Legtöbbjük az átlagnál nagyobb mértékben tartalmaz környezetbarát anyagokat, szerkezeteket, burkolatokat. Sokszor magától értetődők, azaz még a használathoz, kezelésükhöz sem kell sem szakértelem, sem hosszú tanulási folyamat. Kényelmes. 

 

Ki ne szeretne egy ilyet magának? 

 

A címben feltett kérdésre egyszerűen válaszolhatunk, ugyanis mindkettő lehet. Igen, a jellemzően előregyártott szerkezetekkel, panelekkel, táblákkal épített kis házak, kabinok, felszereltségük, méretük szerint válhatnak nyaralóddá vagy éppen otthonoddá. A „kabin” kifejezés árulkodik a kicsinységéről, de ha utánanézel, hogy ezek milyen épületek, rájöhetsz, hogy igen magas komfortfokozatú házikókról beszélünk. Természetes, hogy az igényekhez alakított mérettel, műszaki tartalommal (hőszigetelés, légkezelés, beépített berendezések stb.) huzamos tartózkodásra, családi életre is alkalmassá tehetők. A műszaki tartalomnál fontos, hogy az épület használatához igazítottan ki kell elégíteni a rá vonatkozó előírásokat. Tehát attól, hogy egy kabin pici, vagány, még igenis nagyon jól kell „működjön”. 

 

Némileg ismerve a hazai és nemzetközi kabin-palettát, csak bátorítani tudlak: keresgélj, fedezd fel ezt az izgalmas világot és találj magadnak olyan építészt, tervezőt, aki jártas ebben a kategóriában, szívesen tervez Neked ilyen pici házat. 

 

Páricsy Zoltán építészmérnök további írásait ITT találod, a honlapját pedig ezen webcímen éred el: https://www.paricsystudio.hu        

 


Ezt a bejegyzést 2024. december 2-án tettük közzé.