Te jogosult vagy valamilyen ÁFA-kedvezményre?
Amikor tervezgeted, hogy meddig is ér az a bizonyos takaró, ameddig nyújtózkodhatsz, érdemes tájékozódnod, hogy aktuálisan milyen kedvezmények illetnek meg. Ezeket esetenként megváltoztatják, így, ha korábban hallottál valamiről, mindig ellenőrizd le, hogy érvényben van-e még, és milyen kritériumoknak kell hozzá megfelelni. Ebben a bejegyzésben az aktuális ÁFA-kedvezményekről olvashatsz.
Térjünk is a lényegre: 2024 januárjától csak a Falusi CSOK-ot igénylők jogosultak az ÁFA-kedvezményre. Tehát, ha olyan 5000 fő alatti lakosú településen, tanyán vagy birtokközponton élsz vagy tervezel élni, ami rajta van a támogatott listán, és felveszed a Falusi CSOK-ot, akkor igényelheted az ÁFA-kedvezményt adó-visszatérítés formájában. Ennek mértéke legfeljebb 5 millió forint lehet. Vegyük sorra ennek eseteit a Falusi CSOK igénylésének lehetőségein keresztül.
Új építésű lakás esetén is igényelhető?
Amennyiben 5000 fő alatti lakosú, preferált településen, tanyán vagy birtokközponton falusi CSOK támogatás felvételével vásárolsz új építésű ingatlant vagy generálkivitelezővel építtetsz új házat, ennek 5 százalékos ÁFA-tartalmából jogosult vagy a visszaigénylésre 5 millió forintig.
Hol tudom jelezni az ÁFA-visszaigénylést?
Az ÁFA-támogatás a bankoknál igényelhető, a Falusi CSOK-kal együtt, egy időben. A Falusi CSOK kérelmet
- új lakás vásárlása esetén az adásvételi szerződés megkötése után 180 napon belül,
- új lakás generálkivitelezővel való építtetése esetén pedig a használatbavételi engedélyről szóló határozat vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági dokumentum vagy az egyszerű bejelentéshez kötött új lakóépület felépítését igazoló hatósági bizonyítvány kiállítását megelőzően kell benyújtani a hitelintézethez.
Milyen további kritériumoknak kell megfelelni?
Az adó-visszatérítés igénylésére jogosult
- a max. 300 négyzetméter hasznos alapterületű új, egylakásos lakóépület vásárlása esetén a vevő, aki természetes személy,
- vagy max. 300 négyzetméter hasznos alapterületű új, egylakásos lakóépület építése esetén a telekárat is tartalmazó vételárhoz a hitelintézet által elfogadott költségvetés tervezetben szereplő bekerülési költséghez az a természetes személy, aki a telek tulajdonosa és egyben az építtető.
Fontos kitétel, hogy a fenti opciók bármelyike esetén kizárólag az 5% ÁFA mértékű számlák benyújtása esetén vehető igénybe az ÁFA-visszatérítési támogatás.
Saját erős építkezés esetén mikor igényelhető az adó-visszatérítési támogatás?
Amennyiben nem generálkivitelezővel építtetsz preferált kistelepülésen, tanyán vagy birtokközponton, hanem saját erővel (nem fővállalkozót vagy generálkivitelezőt bízol meg, hanem saját magad vagy kalákában, mesterekkel külön-külön szerződve végezteted el a munkát), úgy az új családi ház építéséhez kapcsolódó, kifizetett és benyújtott építkezési és telekár számlák 27%-os ÁFA tartalmára max. 5 millió forintig igényelhető az adó-visszatérítési támogatás.
Bővítés esetén hogyan igényelhető adó-visszatérítési támogatás?
Abban az esetben, ha preferált kistelepülésen, tanyán vagy birtokközponton meglévő lakóingatlan vásárlással egyidejűleg korszerűsítés, bővítés is történik, az ide vonatkozó költségvetésben szereplő költségterv megfizetéséhez, legfeljebb 5 millió forint adó-visszatérítési támogatást igényelhet a tulajdonos, kizárólag a 27%-os ÁFA-tartalmú kapcsolódó, kifizetett és benyújtott számlákra.
Cikkünk elkészítéséhez a csalad.hu információit használtuk
Ezt a bejegyzést 2024. május 24-én tettük közzé.
ablakatetobe.hu