Tetőablakokkal és napárnyékolással a hőkomfortért
Nemcsak a klasszikus vagy épp legmodernebb fűtési és hűtési eszközökkel befolyásolhatjuk egy épület hőmérsékletét. A nyílászárók, leginkább az ablakok bírnak még kulcsfontosságú szereppel ez ügyben. Különösen igaz ez tetőterek esetén. Mit tehetünk télen és mire figyeljünk a melegebb hónapokban?
Tetőablakok és árnyékolás télen
-
Tetőablakok
Hőforrás (pl. egy kandalló) használata ablakkal kombinálva a legrégebbi eljárás a megfelelő hőmérséklet megteremtésére a hideg időszakok alatt. Ma ennek a legegyszerűbb módja egy olyan rendszer beépítése, kialakítása, amely alkalmazkodik az épület adottságaihoz, paramétereihez és a lakók igényeihez. A legtöbb ház rendelkezik fűtésrendszerrel, ami a felmelegítés kulcsa, viszont a hőmegtartásban és energiahatékonysági kérdésekben a tetőablakok és az árnyékolók is főszerepbe kerülnek.
Előfordulnak esetek, amikor az ablak zárt állapotban hűti le a szobát a hidegebb évszakban. Ezekben az esetekben nehéz megmondani, hogy a hidegérzet a rosszul szigetelt ablak okozta huzat miatt vagy az alacsony kinti hőmérséklettől van jelen. Ilyen esetekben egy rosszul szigetelt ablakot megjavíthatunk a tömítés, a keret, vagy akár a teljes ablak cseréjével.
-
Árnyékolás
Nemcsak a meleg, de a hideg hónapokban is nagy szolgálatot tehetnek a rolók, redőnyök. Bizonyos mértékig a hideget kontrollálhatjuk rolóval is, azáltal, hogy az megnöveli a belső, felületi hőmérsékletet, javítja a hőszigetelést. És, ami még ennél is jobb, hogy ez az extra szigetelés csökkentheti a fűtés mértékét.
Az árnyékolást télen viszont leginkább csak éjjel ajánlatos használni, mert a napközben bejutó naphő tartaléka sokszor nagyobb jelentőséggel bír, mint a hőveszteség. Így nappal engedjük, hogy a napfény felmelegítse a szobát, naplemente után pedig a rolók és redőnyök segítségével hőszigetelhetjük az ablakokat.
Tetőablakok és árnyékolás nyáron
-
Tetőablakok
A melegebb éghajlatokon élők otthonában szinte kötelező lakó a légkondicionáló. De nemcsak a klíma képes egy meleg nyári napon lehűteni a helyiséget, hanem az ablakok is. Az ablakok kitárásával huzatot és hőmérsékleti aszimmetriát idézhetünk elő, ezzel csökkentve a belső hőmérsékletet. Minél több ablak van, és azok különböző oldalain a helyiségnek, annál hatékonyabb lesz a szellőztetés. Kereszthuzatos szellőztetéssel nemcsak a hőfokot, de a helyiség oxigénállományát is felfrissíthetjük.
-
Árnyékolás
A nyári hőtöbblet hatékonyan csökkenthető vagy teljesen megszüntethető a megfelelő napárnyékolás használatával. A rolók és redőnyök ugyanis blokkolják a napsugárzást, így csökken a szobába érkező hő mennyisége. Így lényegében nem a már felforrósodott szobát hűtik le, hanem még a felmelegedés előtt tudják visszaszorítani a beáramló hő mennyiségét.
Akár tél, akár nyár, a minőségi tetőablak és árnyékolástechnika minden évszakban előnyünkre válhat, míg egy rosszul szigetelő nyílászáró mindkét évszakban akadályozó tényezője lehet a hőkomfortnak és energiahatékonyságnak.
Maradtak még benned kérdések? Tedd fel nekünk kommentben! |
Ezt a bejegyzést 2020. október 15-én tettük közzé.
ablakatetobe.hu