Tetőszigetelés ősszel: mikor csináljuk, mire ügyeljünk?

Csak úgy, mint amikor az őszi-téli időszakban neked is szükséged van ép “szigetelésre” - gondolj csak a füleidre, kezeidre, fejedre, nyakadra, de akár a talpaidra is – az otthonodat óvó, védő tetőnek is. Persze neki nem csak ilyenkor, hanem télen-nyáron. Akár építkezel, akár felújítasz, a tető szigetelése kardinális kérdés. Kétféle szigeteléssel foglalkozhatsz: víz- és hőszigeteléssel. Ebben a bejegyzésben mindkettőre kitérünk.

 

Vízszigetelés  

Házad minden irányból víz által támadott. Nedvesség, víz érkezik a talaj felől, a terepen, a szél által a falhoz, valamint a tetőre. Minden szerkezetet, belső teret meg kell védeni a víztől. Emberi használatra tervezett helyiségben a megfelelő belső téri egészséges légállapot kialakítása, megtartása érdekében az éppen célszerű vízszigetelést kell tervezni, építeni. Ennek tervezési módszerei, építési technikái, az anyagokról nem is beszélve, rendkívül komplikált és szerteágazó. Ezzel nem terhelünk. Viszont azt meg kell jegyezned, hogy nedvesség- és vízterhelés esetén más erősségű, teljesítményű vízszigetelésre van szükséged. Ez a vékony réteg addig kell, hogy óvja a házad, amig az áll. Így ennek a legfeljebb néhány milliméter „vastagságú” rétegnek a védelme a ház szempontjából életfontosságú. Ezért bármilyen épületrészről is beszélünk, fontos, hogy a vízszigetelés sértetlen maradjon. A jellemzően tekercses szigetelések egymásra lapolva, megfelelően rögzítve tudnak védelmet biztosítani. A szakmai szabályok, irányelvek betartása komoly feladat. Ha házat építesz, ebben a kérdésben ne köss kompromisszumot! Az építési időszak (tél, nyár) befolyásolja a felhasznált anyag típusát, de ezt az Építészed tudja, jó esteben a Kivitelező is tisztában van ezzel.   

 

Hőszigetelés 

Valószínű, hogy a hideg évszak közeledtével ez jobban érdekel. Mikor és hova, hogyan építsük be a házad „bundáját”? Felfoghatod a hőszigetelést egy olyan télikabátként, ami az épületet teljesen körbeveszi, így óvja a hidegtől, a gyors lehűléstől. A meleg a fűtött térből meg akar szökni, a fizika törvényei szerint a kiegyenlítődés „szándéka” a hőmérsékletre is vonatkozik. Ezt a hőt meg akarod tartani, ezért olyan (hőszigetelő) anyagokkal burkold be a házad, ami akadályozza, lassítja ezt a folyamatot, áramlást. A hőszigetelő anyagoknak sok fajtáját ismerjük, nem mindegy, hogy azokat hol, az épület mely részén akarod használni. Épület alatt, földdel takart részen, lábazatnál, falaknál, ablakoknál és ajtóknál, födémen vagy tetőben más és más szerkezetű, vastagságú hőszigetelést kell használnod. 

Vegyük most a tetőt! A tetőszerkezetben jellemzően a fedélszerkezet szarufái között, alatt, vagy felett helyezünk el hőszigetelést. Ezek is különbözők lehetnek, hiszen más fizikai terhelést kapnak. Lehetnek szálas, paplanszerűek, vagy keményebb, táblákból állók, illetve forgácsszerűek, amiket be kell fújni a rendelkezésre álló zárt térbe. Olyan sokfélék ezek, hogy most nem is térünk ki ezek felsorolására. 

Érdemes tudni, hogy a hőszigetelő anyagok a bennük lévő zárt levegő(buborékok) által fejtik ki hőszigetelő hatásukat. Ebből következik, hogy ezeket nem szabad eláztatni, nem telítődhetnek vízzel, mint a szivacs. Sem kívülről (tetőfedésen át), sem belülről (belső térből) nem kaphatnak nedvességet. Így a beépített hőszigetelés felett csapadékzáró, teljes vízzárást biztosító rétegrendet, belülről a pára hőszigetelésbe jutását megakadályozó réteget kell beépíteni a tetőbe. Bármikor építheted, de nem ázhat meg, nem fagyhat meg a hőszigetelés. Jó, ha tudod, hogy a belső térből kifelé igyekvő, a szerkezetekre nyomást kifejtő pára minden igyekezet ellenére bejuthat az épített rétegrendbe, így figyelj arra, hogy onnan az a legkönnyebben ki tudjon lépni. Úgynevezett „páratechnikailag kifelé nyitott rétegrendet” kell tervezni és építeni. 

  

Rendkívül sok kár keletkezik, ha valaki (Építész, Kivitelező) nem figyel oda, amikor ezt a védelmi burkot kialakítja a házadon, így erre bátran kérdezz rá, amikor házat építesz, vagy felújítasz. 

 

Páricsy Zoltán építészmérnök további írásait ITT találod, a honlapját pedig ezen webcímen éred el: https://www.paricsystudio.hu         

  


Ezt a bejegyzést 2024. október 28-án tettük közzé.