Új ház - Az egyszerű bejelentés lépései
Néhány héttel ezelőtt már írtunk az Egyszerű bejelentés, mint eljárás nehézségeiről, jogi alapjairól. De miben áll ennek folyamata? Hogyan indíthatunk el egy ilyen eljárást? Ebben a részben az Egyszerű bejelentés lépéseit ismerheted meg. Tarts velünk a folytatásban is!
Az egyszerű bejelentési eljárás főbb lépései
- Tudni kell, hogy a tervezés indítása, illetve a bejelentés pillanatában, az adott épület, épületrész, ingatlan „engedélyezési” procedúrája hova sorolható be.
- Építész Tervezőnek tudnia kell, hogy beilleszthető-e a terv a most tárgyalt folyamatba.
- Amennyiben igen, akkor az ÉTDR elektronikus felületen (www.e-epites.hu/etdr) be kell lépni az oldalra (pl. „Belépés ügyfélkapuval”).
- Az ÉTDR, nem más, mint az Építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokat Támogató elektronikus Dokumentációs Rendszer.
- Ki kell választani az Egyszerű bejelentés menüt és lépésről lépésre – követve az automatikusan felugró kis ablakokban leírt utasításokat – meg kell adni az adatokat.
- Hagyd megjelenni az előugró ablakokat, ne zavarjanak, ne kapcsold ki ezt a funkciót, mert jó eligazítást adnak!
- Adatok: a Megbízó, Építtető adatai, a Tervező adatai, az ingatlan, a tervezett épület adatai, a tervben szereplő adatok.
- Lehetőség nyílik arra, hogy a tervet erre a felületre feltöltő Tervező meghívja a Megbízót, azaz Téged erre a felületre.
- Ebben az esetben újra – egy erre a meghívásra alkalmas felületen – meg kell adni a Megbízó adatait és generálni kell egy kódot, ami lehetővé teszi a Megbízónak, hogy az ÉTDR felületre feltöltött tervhez és valamennyi ügyhöz – betekintési joggal – hozzáférjen.
- Ne felejtsd el, hogy a „benyújtás” pillanatát megelőzően fel kell tölteni a Tervezőnek szóló meghatalmazást és be kell fizetni az eljárás illetékét.
- A meghatalmazásra akkor van szükség, ha a Tervező végzi el ezt a feladatot, javaslom, hogy így legyen az eljárás illetékét magán az ÉTDR felületen is befizetheted, illetve ezt a megbízott Építész Tervező is megteheti.
- Javaslom, hogy a „benyújtás” rögzítéséről, valamint a benyújtott terv tartalmáról szóló iratot minden esetben töltsd le a számítógépedre és nyomtasd ki, hogy bármikor kéznél legyen, könnyebben nyomon követhesd a folyamatot!
- Fontos, hogy a folyamat valamennyi lépéséről a rendszer automatikus üzeneteket küld Neked is, a Tervezőnek is, ezeket gondosan olvasd el, mert előfordulhat, hogy egy-egy lépés nyugtázása mellett, új feladatot is kaphatsz, és ezeket mindig egy meghatározott időn belül teljesíteni kell!
- Ha véletlenül elfelejtesz valamit kitölteni, a rendszer nem enged továbblépni, hibaüzenetet küld.
- Pontos adatokat adj meg, mert az alapadatok mentését követően már nem lesz módod a javításra!
Javasoljuk, hogy az Építésszel egyeztetve, a tervbeadás/feltöltés napján ellenőrizd a jogszabályok aktualitását!
Nagyon fontos, hogy az éppen akkor érvényes rendeletek és szabályok szerint kell eljárni. Az ÉTDR oldaláról letölthetők a részletes használati utasítások, lépésről lépésre vezetnek a folyamatban.
Legyél türelmes az ÉTDR használatakor, megéri!
Tarts velünk a folytatásban is, a következő bejegyzésben ugyanis megtudhatod, hogyan zárul a folyamat! Olvasd el ezt a cikket is: Új ház - Az egyszerű bejelentés lezárása: a hatósági bizonyítvány
A cikk olvasása során kérdés merült fel benned? Tedd fel bátran, továbbítjuk építész szakértőnk számára és megválaszoljuk neked! |
Páricsy Zoltán építészmérnök további írásait ITT találod, a honlapját pedig ezen webcímen éred el: https://www.paricsystudio.hu
Ezt a bejegyzést 2020. október 8-án publikáltuk.
Páricsy Zoltán