Vajon 2025 a felújítások vagy a családi házak építésének éve lesz?
Ilyenkor év vége felé nemcsak a mögöttünk álló hónapokat véleményezzük, hanem megpróbáljuk megtervezni, kitalálni, mit hozhat a jövő, milyen lesz a következő évünk. Sajnos többször le kellett már írnom, hogy ez az elmélkedés nagyon nem egyszerű. Tekintettel a mindennapokban egyre inkább megélt (túlélt?) félelmekre és bizonytalanságra, ember legyen a talpán, aki meg merné mondani, mit hoz a jövő. De mégis próbáljuk meg!
A címben megfogalmazott kérdés mögött rejtőzik egy alapkérdés: az építés éve lesz-e a 2025-ös év? Bízom benne, hogy igen. Mert építeni, építkezni mindenféle értelemben muszáj. Nem azért írom ezt, mert építészként ez nekem, nekünk jó lenne, hanem mert látom az igényeket. A lakáshiányt, a megfelelő színvonalú lakások, házak teljes hiányát. A szükséget, mert laknunk kell valahol. Nem valahogy, hanem jól! És ehhez megfelelő színvonalon tervezni, építkezni szükséges. Persze ehhez nagyon sok mindennek teljesülnie kell.
Az állami támogatások, melyek egyre nagyobb körben teszik lehetővé a különböző mértékű kedvezményekkel való építést, segítik a lakosság, főleg a többgyermekes családok lakáshoz jutását, nagyon fontosak. Látszik, hogy erős a szándék arra, hogy ne csupán az új építésű lakások, házak építését támogassa az állam, hanem a meglévő lakásállomány rendbetételét is segítse. És ez nagyon helyes!
Amennyiben komolyan vesszük a környezettudatosságot, természetes és épített környezetünk védelmét, és nem csupán beszélünk róla, akkor biztos vagyok benne, hogy a felújítások száma – és remélhetően ennek a tevékenységnek a támogatása is – megnő. Ha csak arra gondolunk, hogy némi többlet gondolkodással, tervezői munkával, esetleg befektetett idővel, elhagyva a töménytelen mennyiségű bontást, hulladéktermelést, milyen óriási környezetterheléstől óvnánk meg a világot, nem sokat teketóriáznánk. Persze ehhez rugalmasnak, együttműködőnek, mértéktartónak és kompromisszumkésznek kell(ene) lennünk. Érdemes megpróbálni.
A felújítás és új építés, családi házak építésének arányát nem tudom pontosan megmondani. Talán nagyjából fele-fele arányban tartom helyesnek és reálisnak. Ez függ a hajlandóságtól, támogatásoktól, valamint a szakmai felkészültségtől, felelősségtudattól. Utóbbi terén – véleményem szerint – igen jó irányba haladunk, tekintettel arra, hogy folyamatossá vált a környezettudatos szakmai képzés, erre óriási az érdeklődés, a különböző beruházásoknál egyre komolyabban veszik figyelembe ezt a szempontot és mintha felszínre törne egy párbeszédre, együtt gondolkodásra való hajlandóság, igény. És ez nagyszerű!
Azt, hogy egy év múlva hogyan bizonyul igaznak, helyes prognózisnak, amit most írok, nem tudhatom. De bízom benne, hogy a körülöttünk lévő világ értelmesebb, biztonságosabb, így kiszámíthatóbb, következetesebb, élhetőbb lesz, melyben az „építés”-nek végre megfelelő ideje és helye lesz.
Páricsy Zoltán építészmérnök további írásait ITT találod, a honlapját pedig ezen webcímen éred el: https://www.paricsystudio.hu
Ezt a bejegyzést 2024. december 4-én tettük közzé.
Páricsy Zoltán