Elrettentő történetek, avagy mit, hogyan NE csinálj! 1. rész

Új sorozatunkban felidézünk olyan történeteket, melyek egy része saját tapasztalat, más része másoktól hallott, elmesélt esetekről szól. Mielőtt azt gondolnád, hogy „na, végre, hátradőlhetek, egy jó kis vicces sorozatot fogok olvasgatni”, szólunk, hogy nem egészen erről szól a cikkünk.

Könnyű lenne másokon élcelődni, más kárára okoskodni. De mi nem ezt tesszük. Szeretnénk a figyelmed felhívni olyan esetekre, amikkel Te is találkozhatsz, Te magad is szereplőjévé válhatsz hasonló helyzeteknek. Ilyenkor előfordulhat bárkivel, hogy az „okos ember más kárán tanul” közmondást elfelejtjük és bármennyire nem akarjuk, mégis ugyanolyan csapdákba sétálunk, mint a hallott esetek szereplői. Hátha most sikerül ezt megúsznod. 

Első példánk a ráépítésről szól 

Emberünk vett egy házat, jól meggondolta, kiszámolta (a vélt nyereséggel együtt), körbejárta (csak úgy, gyalog) és megvette. Mint minden háztulajdonos, ő is szerette volna átalakítani, felújítani, de leginkább – látva, hogy az utcában nagyobb épületek is vannak – emeletet, tetőteret kívánt ráépíteni. Nos, gondolta, keressünk fel egy izé, valami mérnökszerű alakot, talán építésznek hívják, hát rajta, aztán majd elmondja neki, mekkorára kellene nőnie a palotának, hiszen addigra már a vágyai és így a megvásárolt ház is megnőtt a képzeletében. Talált valakit, elment hozzá, lediktálta, mi legyen a házával, aztán elindult volna hazafelé, de akkor valami történt. 

Ugyanis az Építész azt javasolta, mintegy a tervezési munka előfeltételeként, hogy vizsgálják meg a házat. „Miért, az nem beteg?!” – vágta rá Emberünk. „Azt azért így nem lehet még tudni” – felelt az Építész. Némi vita, győzködés után sikerült megállapodniuk a tartószerkezeti, geotechnikai, faanyagvédelmi vizsgálatok, szakvélemények elkészítésében. 

A munka elkészült. Annak eredménye felért egy hidegzuhannyal… 

Egy mondás szerint minden épület elbír még 10%-nyi többlet terhet. Nem kell napokig gondolkodnod azon, hogy rájöjj, hogy ez nem lehet igaz. Esetünkben sem volt az. Kiderült, hogy a talaj ingoványos, a falak már a mostani kevéske teher elviselése tekintetében sem felelnek meg, a födémről ne is beszéljünk. „De hát most is áll a házam” – érvelt a Megbízó. „Az igaz, de tudja, szerencsére a szerkezetek nem mindig ismerik a statikát” – felelte az Építész. És lépésről lépésre bebizonyította, hogy az alapozás, a falak, a pillérek, a zárófödém hol és hogyan sérülhet meg, törhet el, szakadhat le, ha megerősítés nélkül hagyja Megbízója azokat, különösen, ha újabb terheket helyez rájuk. 

Mondanunk sem kell, hogy nem ez volt Megbízónk legjobb napja. De lehetett volna rosszabb is! Ha az előzetes vizsgálatokat elhagyja, ha befektet egy halom pénzt, ráépít egy-két emeletet, tetőteret a kiválasztott házra, és önfeledten örül, hogy ő is képes akkorát építeni, mint az utcában a szomszédai. Aztán reped, süllyed, lakhatatlanná válik az épület, anyagi, emberi kár keletkezik a felelőtlen döntéssorozat következtében. 

  

Tanulság: érdemes előbb vizsgálódni, gondolkodni, számolni és utána dönteni. Nem kell mindenhez értened. Kérhetsz és kapsz is szakmai segítséget. Elkerülheted a felelőtlen döntésekből adódó károkat. 

 

Páricsy Zoltán építészmérnök további írásait ITT találod, a honlapját pedig ezen webcímen éred el: https://www.paricsystudio.hu   

 


Ezt a bejegyzést 2024. július 17-én tettük közzé. 

 

Kapcsolódó bejegyzéseink: