Nyári történet, avagy: a napvitorla, hadd lobogjon! - Elrettentő történetek, avagy mit, hogyan NE csinálj! 3. rész
Nyár van. Igen, meleg van. Inkább hőség. Ha teheted, gondolom egy tó mellett pihensz, lubickolsz, és megteszel mindent, hogy kibírd ezt a kánikulát. A Balatonon épp a széllökésekkel érkező hidegfrontot várják, reménykednek, hogy a beígért lehűlés tartós lesz. A remény hal meg utoljára…
Nyári melegben, különösen, ha eredetileg nem úgy épült a házad, hogy a hőség ellen védekezhess, mindenféle szerkezeteket, árnyékolókat aggatsz a házadra. Ez logikus. Eső ellen esőkabátot, esernyőt használsz, nap ellen pergolát, napernyőt, napvitorlát, redőnyt, hővédő rolót és ki tudja, még mit. Ezek egy részét a homlokzati falhoz rögzíted és igen büszkén mutogatod a vendégeidnek, szomszédoknak, mert tényleg szép lett, klassz a vetett árnyék és végre picit mérsékeltebb a teraszon a hőség. Másik részüket magukra az ablakokra, tetőablakokra illeszted egy külső védőburokként.
Emberünk (mi már csak így) Ementáli sajtot készített a homlokzatból, tele fúrta lyukakkal, biztosra ment és dübelezett, csavarozott serényen. És feszített. Nem csak a büszkeségétől a teraszon, hanem magát a szép színes vitorlát is jól kifeszítette, mert azért azt minden jóravaló ember tudja, hogy kurtított vitorlákkal néha sebesebben haladhat a hajó.
Igen ám, de örömében gondolatai elkalandoztak, tekintete a távolba révedt, fejben talán hűvösebb tájakon bolyongott. És nem vette észre, hogy lecsapott a vihar. Széllökések, kavargó légtömeg és pillanatok alatt felfordult körülötte a világ. Kedvenc napvitorlája feszült, egyre jobban dagadt, majd lengett, végül annak kötelékeit, rögzítő elemeit annyira megtépázta, hogy azok némelyike elengedett, elszakadt, kiszakadt a helyéről. És mivel a szél nem csitult, a megmaradt rögzítők még több terhet kaptak, márpedig a szél nem viccel. Nem csak nyom, hanem szív is. Több esetben láttuk már szomszédban landolni Emberünk büszkeségének tárgyát. Vitorla repült messzire, tarolt mindent, amit ért.
Az árnyékolás elengedhetetlen. A legjobb, ha lombhullató fát ültetsz a ház mellé, a teraszodhoz. Amig az megnő, fix vagy mobil árnyékolószerkezeteket használhatsz. Ezek jól kiegészítik egymást. Az említett napernyők, napvitorlák nagyon szép és hasznos eszközök. Viszont okosan kell velük bánni. Hatalmas erők ébrednek a rögzítési pontokon, azokat halandó ember nem tartja kézben. A napvitorlák kikötéséhez stabil rögzítési pontokra, de rugalmas, esetenként rugós, néha oldható kötésekre lesz szükség. Gyorsan leoldható karabinerekre, vagy éppen szélérzékelős motorokra, melyek egy bizonyos szélerősségnél automatikusan behúzzák, felcsévélik a napvitorlát. Nyilván tudod, hogy a tetősík ablakoknál is van ilyen automatika, ami nem engedi beázni a tetőtered, nem hagyja a szél által letépni az árnyékoló rolódat.
Elhanyagolhatónak tűnhet számodra, de azért megemlítjük, hogy a homlokzatba rögzített acél dübelek, csavarok télen, hideg időben relatív hőhídként viselkednek. Picik, pontszerűek, de befolyásolják az épületszerkezetek működését. Ezen pontoknál a téli külső hideg a szerkezetekben beljebb jut, a belső pára hamarabb lecsapódhat és máris ott tartunk a nedves szerkezeteknél és a már többször tárgyalt penészesedésnél. Érdemes lehet hőhídmegszakító elemet közbe iktatni a rögzítési pontoknál, vagy a homlokzattól független szerkezethez feszíteni a napvitorlát.
A nyár még tart. Remélem még időben szóltunk.
Páricsy Zoltán építészmérnök további írásait ITT találod, a honlapját pedig ezen webcímen éred el: https://www.paricsystudio.hu
Ezt a bejegyzést 2024. július 31-én tesszük közzé.
Kapcsolódó bejegyzéseink:
- Elrettentő történetek, avagy mit, hogyan NE csinálj! 1. rész
- Repedések és azok kezelése - Elrettentő történetek, avagy mit, hogyan NE csinálj! 2. rész
- Hogyan készítsük fel tetőablakainkat a nyári kánikulára?
- Milyen árnyékolók léteznek lapostetős felülvilágítóhoz?
- Tetőablakokkal és napárnyékolással a hőkomfortért
- Télen-nyáron sötétítő: így használhatod ki minden évszakban az előnyeit!
Páricsy Zoltán