Esik az eső - Elrettentő történetek, avagy mit, hogyan NE csinálj! 6. rész
Igen, beköszöntött az ősz. Jött széllel, esővel, hirtelen lehűléssel, csodálatos színekkel, felhőkkel. Nem mindig találtuk a helyünket. És ahogy ilyenkor, a még bennünk égő nyári izgalmak és élmények ízlelgetése közben minden évben rájöhetünk: „tegnap szeptember volt”. Hipp-hopp, jött s ment, egy pillanat volt az egész.
„Párisba tegnap beszökött az Ősz.
Szent Mihály útján suhant nesztelen,
Kánikulában, halk lombok alatt
S találkozott velem.
(...)” Ady Endre: Párisban járt az Ősz - részlet
Emberünk – szokás szerint – annyira el volt magával foglalva, hogy rá sem hederített a házára. Nem izgatta semmi, csak az őszi fáradtság, a bizonytalanság, hogy reggel miként öltözzön fel, ha nem akar megfázni vagy éppen megsülni a néha még mindig forró „vénasszonyok nyarán”. Nézett, de nem látott. Nem vette észre, hogy a lassan lehulló falevelek hogyan sokasodnak a fal tövében, a teraszán, a tető hajlataiban miként tömik el a réseket, az ereszcsatornát. Így szokott ez lenni és most is így történt. Ennek megfelelően a menetrendszerűen érkező zuhé leáztatta a homlokzatot, a víz ömlött mindenfelé. A tetőterasza víziszínpaddá alakult és a Hattyúk tava előadását simán megtarthatta volna a kis tóban. A kintről menekülő hangyák, kisebb nagyobb rovarok megjelentek a lábazaton, az ablakok réseiben, néha bent a könyöklőn. És ahogy mindig, Emberünk most is csak ámult, bámult.
Nem csodálkozom azon, magam is sokszor érzek erre kísértést, hogy a szeptemberi késő nyár inkább vitorlázásra hív, semmint a ház karbantartására sarkall. De mégis, muszáj foglalkoznunk a házunkkal is. Fel kell szedni a lehulló faleveleket. Össze kell gyűjteni a lombot, el kell takarítani a ház mellett sokasodó növényi hulladékot. És nagyon fontos, hogy ilyenkor minden csatornát, ereszt, terasz összefolyót, vízgyűjtőt ellenőrizzünk. Ezek csak akkor működnek, ha ezt a minimális karbantartást rendszeresen elvégezzük. Szabad átfolyásúnak kell lennie minden ilyen pontnak, szerkezetnek, mert különben nagyon gyorsan eltömődnek, visszatorlasztják a csapadékot és a fent leírtak szerinti problémákat okozzák. A vízgyűjtőkbe már bejutott leveleket nagyon nehéz kipiszkálni. Ezt inkább előzd meg! Tegyél lombkosarat az ereszbe, a függőleges csatorna torkolatába. Ez nem engedi át a leveleket, így nem dugulhat el a csatorna. Viszont erről is le kell szedni időnként a lombot. A teljes ereszt takarítsd ki! A porral, növényi hulladékkal szennyezett csatornában, különösen, ha esik az eső, megtelepednek a növények és bármennyire furcsa, „kirügyezik” az ereszcsatorna. A falon, ablakpárkányon mászkáló rovarok főhadiszállása maga a fal tövében összegyűlő lomb. Ott tanyáznak és időnként támadásba lendülnek. Nem irtanod kell őket, hanem rendet és tisztaságot kell tartanod a ház körül.
Rossz hírnek tűnhet, hogy ezt a munkát többször el kell végezni. Jó hír viszont, hogy így nyugodtan alhatsz, nem szenved kárt a házad és az idegrendszered, sőt még mozogtál is a friss levegőn. És ne feledd, így nyugodtan ücsöröghetsz esténként az őszi naplementét csodálva a teraszodon.
„(…)
Züm, züm: röpködtek végig az uton
Tréfás falevelek.
(...)” Ady Endre: Párisban járt az Ősz - részlet
Páricsy Zoltán építészmérnök további írásait ITT találod, a honlapját pedig ezen webcímen éred el: https://www.paricsystudio.hu
Ezt a bejegyzést 2024. szeptember 29-én tettük közzé.
Kapcsolódó bejegyzéseink:
Páricsy Zoltán