Egyszerűbb feltételekkel érhetik el a speciálisan adózó egyéni vállalkozók a családtámogatásokat

A speciálisan adózó egyéni vállalkozók (például a KATA-s és átalányadózó vállalkozók és a mezőgazdasági őstermelők), hamarosan rövidebb jogosultsági időszak után vehetik igénybe a Babaváró kölcsönt, a CSOK Pluszt, valamint a Falusi CSOK-ot. A cél az, hogy a vállalkozók számára is könnyebben elérhetővé tegyék ezeket a támogatásokat, hiszen eddig sokan kihívásokkal szembesültek a hitelképességi követelmények és adminisztratív terhek miatt. Lássuk a változásokat!

 

Mi változik? 

Jellemzően a fodrászok, kozmetikus, fotósok, illetve a mezőgazdasági őstermelők hitelügyintézésénél előfordultak olyan esetek, amikor ezen területekről érkező igénylők bevételének csupán 10, illetve 20 százalékát ismerték el jövedelemként. Október 1-jén lép hatályba az új rendelkezés, mely szerint az érintett csoportok bevételének 50 százalékát ismerik el jövedelemként ismerik el hitelbírálatnál. Ennek következtében nagyobb államilag támogatott hitelhez juthatnak hozzá, így jelentősebb segítséget kapnak az új otthon megteremtéséhez. Ugyanezen foglalkozások esetén a korábban kért 2-3 év TB-jogviszony igazolás helyett 1 évet kérnek. 

 

Miért fontos ez? 

Sok nő választja a vállalkozói létet, hogy rugalmasabb munkavégzési lehetőségekhez jusson - akár a gyermekvállalást követően. Azonban eddig a speciális adózási formák miatt gyakran nehézségekkel szembesültek, amikor állami támogatásokat, például lakhatási támogatást igényeltek. Az új intézkedések célja, hogy többek között ezen vállalkozók is jelentősebb támogatást igényelhessenek, segítve a fiatal családok lakáshoz jutását és az otthonteremtési lehetőségek bővítését. 

 

Milyen támogatások elérhetők? 

  1. Babaváró kölcsön: Ez egy szabad felhasználású hitel, amelyet a gyermekvállalást tervező vagy már gyermeket nevelő házaspárok igényelhetnek. 
  2. CSOK Plusz: A családi otthonteremtési kedvezmény kiterjesztett verziója, amely nagyobb támogatási összeget biztosít az igénylőknek. 
  3. Falusi CSOK: Kifejezetten a kisebb településeken élőknek szóló lakáscélú támogatás, amely a vidéki otthonteremtést segíti elő. 

 

A speciálisan adózó egyéni vállalkozók számára tervezett egyszerűsített feltételek lehetővé teszik, hogy több nő és család férjen hozzá az otthonteremtési támogatásokhoz. A rugalmasabb rendszer és a csökkentett jogosultsági időszak mindenképpen előrelépést jelent azok számára, akik eddig nem tudtak megfelelni a szigorú feltételeknek. Az új intézkedések nemcsak anyagi segítséget jelentenek, hanem hozzájárulnak a fiatal családok lakhatási lehetőségeinek javításához is. 

 

Cikkünk forrásául a család.hu 2024.08.10-ei cikkét és a bank360.hu 09.03-ai cikkét használtuk. 

 


Ezt a bejegyzést 2024. szeptember 8-án tettük közzé.