A parkettafelújítás csapdái - Elrettentő történetek, avagy mit, hogyan NE csinálj! 5. rész

Ki ne járt volna olyan régi házban, ahol a recsegő parketta, a süppedő padló ódon épületekben játszódó krimiket idézett volna. Horrorfilmek frászt okozó hangaláfestései egyike a nesztelenül osonni akaró lába alatti fa padló recsegése. Brrr…

  

Emberünk vett egy régi házat, nem tudta nem hallani az említett hangot, így nekilátott a felújításnak. A legegyszerűbbnek tűnő utat választotta, azaz elrobogott a legközelebbi akciós laminált padlóburkolatért, és mint a villám, ráfektette a régi parkettára. De nem ám csak úgy! Internetes felfedezései során megtudta, hogy létezik a hanglágy alátét fólia, filc, szivacs, ki hogyan hívja, így vett azt is. Nem akart túlzásokba esni, így 2 mm-es habot vásárolt. Áthívta egy szomszédját és a „ha más is meg tudja csinálni, én is meg tudom” alapon nekiállt a burkolásnak. Kicsit ugyan tovább tartott, mint ahogy tervezte (ez mindig így van…), így hát fáradtan bár, de nagyon büszkén lépdeltek a friss burkolaton. Örült. 

Örömébe pár hónap után keveredett némi üröm, különösen, amikor észrevette, hogy a padlóelemek mozognak, pici rések keletkeznek az eddigi zártnak tűnő illesztési hézagok mentén, valamint az egész padló újra hullámozni kezd. Hiába lépkedett óvatosabban a lakásban – némi bosszankodás mellett –, ezen mozgás, mint régi ismerős ismételten mindennapjai részévé vált. Természetesen azonnal meggyanúsította a laminált padlóburkolatot, majd annak eladóját, kicsit gyanakodott a segítő szomszédra is. Akkor szakadt el a cérna, amikor egyes elemek csaphornyos illesztései annyira szétnyíltak, hogy kitörtek, és a lapok koptató rétegei a széleken megsérültek. 

Talán már sejted, hogy a hibát nem a felszínen kell keresni. 

A régi, recsegő padló alatt ágyazat, vakpadló, feltöltés, talaj, sok minden rejtőzik. A felületi kezelések, mint sebtapaszok, ideig-óráig fedik a „sebet”, jól mutatnak, de nem elegendők a teljes „gyógyuláshoz”. Egy ilyen padló esetében elsősorban a burkolat alatti rétegeket kell megvizsgálni. Ehhez a padlót fel kell tárni, meg kell bontani. A ház kora és az arra jellemző építési kultúra egyértelműen meghatározza, mi lehet a parketta alatt. A parkettát mindig egy szilárd, teherbíró réteg hordja, ami nem annyira szép, mint maga a burkolat, de erős, eredetileg stabil, azaz nem mozog. Ez az aljzat, ágyazat idővel – különösen, ha nedvesség éri – megrogyhat, zsugorodhat, elkorhadhat, azaz veszít az eredeti keresztmetszetéből, vastagságából. Ezt a méretváltozást követi le a burkolat. Mivel fa padlóról beszélünk, értelemszerű, hogy az apró elemekből, parketta lécekből álló burkolat szétnyílik, recsegni kezd. 

Ezt a korhadási, zsugorodási folyamatot elsősorban az aljzat, ágyazat felújításával, esetenként cseréjével kell orvosolni. Tehát távolítsd el a korhadt vakpadlót, léceket, termeld ki az esetleg nedves feltöltést (pl. salak, agyag), keresd meg a szilárd szerkezetet (pl. födém, talaj, aljzatbeton), amire az új ágyazati rétegrendet építheted. Erre érdemes tenned a friss vagy éppen a régi, felcsiszolt, olajozott vagy lakkozott, felújított fa padlóelemeket. 

Erős alapokra építs! Ez a padlóburkolatok esetében is igaz. 

 

Páricsy Zoltán építészmérnök további írásait ITT találod, a honlapját pedig ezen webcímen éred el: https://www.paricsystudio.hu      

 

 


Ezt a bejegyzést 2024. augusztus 27-én tettük közzé. 

 

Kapcsolódó bejegyzéseink: