Hőszigetelési hibák a tetőtérben 2. rész
Cikkünk első részében már megtárgyaltuk, miért olyan fontos a tetőtér megfelelő hőszigetelése. Néhány hibázási lehetőséget is górcső alá vettünk, ezek sorát folytatjuk most, hogy gyakorlati tudással felvértezve tervezhesd meg a tető szigetelését!
A szarufák kérdése
A régi mondás szerint, mivel a fa hőhídként viselkedik, plusz burkolatot érdemes tenni a szarufák közé, mondjuk gipszkartont vagy lambériát. Viszont, ahogy azt korábbi cikkünkben már írtuk, ez a vastagság maximum 10-15 cm, ami nem felel meg a hőszigetelési előírásoknak, és nem lehet hőhídmentesen kialakítani. A szarufák alá vagy fölé helyezett plusz szigeteléssel a vastagság problémája könnyen orvosolható. Árulkodó jel, hogy a szarufáknál nem elégséges a hőszigetelés, ha télen a hó csíkosan olvad le a tetőről. Erről további információ a fentebb megjelölt bejegyzésünkben olvasható.
Tetőablakok, nyílászárók beépítése
Az új tetőablakok sokkal energiahatékonyabbak, mint az elődeik. Jelentősen csökkenthetjük általuk a fűtésszámlát és megtartják a tetőtér kellemesen befűtött melegét. Buktatója a hanyag szigetelés lehet. Ha a nyílászárók és falnyílások közé nem kerül körkörösen hőszigetelő anyag, azzal jelentős mennyiségű hőhíd keletkezik. Hiába a legkorszerűbb tetőablak, ha ez a lépés elmarad vagy hiányos, a tetőablak hőszigetelő képességét jelentősen csökkenti a réseken kiszökő hő. Ennek a lépésnek akkor is van jelentősége tetőablakcsere során, ha a régi tetőablak tokkal együtt kerül ki a falból és akkor is, ha az új tetőablak a régi tokba kerül. Előbbi esetén a foltozás mellett az új rések kitömése a legfontosabb, míg utóbbinál ellenőrizni kell a régi tok és fal közötti meglévő szigetelés állapotát.
Tetőablak választásnál pedig a tok és üvegezés U-értékét érdemes jól megnézni. Minél kisebb az érték, annál jobb a hőszigetelő képessége. Üvegezés szempontjából a háromrétegű tetőablakok biztosítják a legnagyobb fűtési energiamegtakarítást. Erről részletesebben ebben a cikkünkben írtunk.
Elmarad az átszellőző réteg és tetőfólia
Ha nincs átszellőző réteg akkor bármennyit is szellőztetünk, előbb vagy utóbb küzdenünk kell a párával, penésszel. Ez pedig nemcsak az egészségünket, de a fa anyagokat és a falat is károsítja.
Ha elmarad a tetőfólia, a becsurgó víz, olvadozó hó a réseken keresztül eljut a hőszigetelésig, majd a falakig. A víz nemcsak az anyagokat roncsolja, de ebben az esetben is penészesedéshez vezethet, ráadásul láthatatlan helyeken. Tetőtéri ablakoknál figyelni kell a tetőfólia illesztésére, ne hagyjunk réseket!
Olvasnál még a témában? Ezeket a kapcsolódó cikkeinket ajánljuk:
Cikkünk megírásában a Magyar Építéstechnika cikke is segítségünkre volt 2024.09.09-én.
Ezt a bejegyzést 2024. szeptember 14-én tettük közzé.

ablakatetobe.hu