Hogyan járulhatnak hozzá a tetőablakok a fenntartható építkezéshez és lakhatáshoz?

A fenntarthatóság egyre fontosabb szerepet játszik az építkezésben és a lakhatásban, amihez a tetőablakok jelentősen hozzájárulhatnak. Ebben a bejegyzésben azt járjuk körül, hogy miért lesz fenntarthatóbb az otthonod, ha megfelelő tetőablakokat tervezel be.

 

Több természetes fény, kevesebb mesterséges világítás 

A tetőbe illeszthető ablakokkal növeled az otthonodba bejutó természetes fény mennyiségét, ezáltal világosabb lesz az otthonod. 

Tudtad? A tetőablak a függőleges, homlokzati ablakhoz képest kétszer annyi természetes fényt enged be, a szintén függőleges ablakfülke/dormer ablaküvegnél pedig háromszor többet. 

Ha világos van a helyiségben, értelemszerűen csökkentheted a mesterséges világítást. Ezáltal kevesebb energiát kell felhasználni a világításhoz, ami nemcsak a környezetet kíméli, hanem az energiaköltségeket is csökkenti. A VELUX tetőablakokat úgy tervezték, hogy maximális mennyiségben juttassák be a természetes fényt a komfortérzet növelése és az energiafogyasztás csökkentése érdekében. 

Hatékonyabb természetes szellőzés 

A természetes fény növelésén túl a tetőablakokkal hatékonyabbá válik a természetes szellőztetés, hiszen a szobákon belül is, illetve a ház egészében lehetővé válik a kereszthuzatos szellőztetés és akár a kéményhatás is. Erről itt olvashatsz bővebben: Hogyan szellőztessünk hatékonyan? A természetes szellőztetéssel egészségesebb lesz a beltéri levegő minősége is, amit ráadásul fenntartható módon érsz el.  

Nyáron, amikor a hőmérséklet emelkedik, a jól elhelyezett tetőablakok lehetővé teszik a meleg levegő kitolását (a meleg levegő felfelé száll, így a tetőablakon keresztül kijuthat az otthonodból), ami csökkentheti a légkondicionálás mértékét. Ezzel szintén energiát takaríthatsz meg, miközben fenntarthatóbbá teszed otthonodat. 

Jó szigetelés 

A fenntartható építkezés szempontjából az is lényeges, hogy a tetőablakok megfelelő szigeteléssel rendelkezzenek. A korszerű tetőablakok általában kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal bírnak, így minimalizálják a hőveszteséget télen, és megelőzik a túlzott felmelegedést nyáron. Ez segít fenntartani az optimális hőmérsékletet a házban, csökkentve ezzel a fűtésre és hűtésre fordított energiafelhasználást. Ezért is érdemes figyelembe venni a gyártók által meghatározott élettartamot, és persze az ablak aktuális állapotát, ha pedig itt a csere ideje, ne habozz, válts új tetőablakra! Ha új VELUX tetőablakot építünk be egy normál tetőszerkezetű, meglévő épületbe, az új ablaknak általában jobb a teljes energiateljesítménye, mint magának a tetőszerkezetnek. Ennek oka, hogy javul a hőszigetelés és az ablakon keresztüli napenergiából származó nyereség. Az új generációs VELUX tetőablakokat úgy tervezték meg, hogy figyelembe vették az energiahatékonyságot növelő tulajdonságok javítását. A javított hőszigeteléssel és megnövelt tükröződéssel több napenergia jut be az otthonokba.  

A fenntartható anyagok használata a tetőablakok gyártásában szintén fontos tényező. Sok gyártó ma már olyan anyagokat alkalmaz, amelyek környezetbarátak és újrahasznosíthatóak, ezzel is hozzájárulva a zöld építkezéshez. 

A VELUX Cégcsoport 2030-as fenntarthatósági stratégiájával csökkenteni teljes értékláncának jövőbeli szén-dioxid-kibocsátását a Párizsi éghajlatvédelmi egyezmény 1,5 °C-os csökkentést célzó irányvonalával összhangban, és elkötelezi magát az eddigi CO2-kibocsátásuk ellentételezése mellett. A WWF szervezettel (World Wide Fund for Nature) közösen, erdők megóvásával ellentételezik eddigi szén-dioxid-kibocsátásukat. 

 

Összességében a tetőablakok nemcsak esztétikai szempontból jelentenek hozzáadott értéket, hanem jelentős mértékben hozzájárulhatnak egy fenntarthatóbb, energiatakarékosabb otthon kialakításához is. 

 

 


Ezt a bejegyzést 2024. augusztus 22-én tettük közzé. 

 

Érdekel a téma? Olvasd el korábbi cikkeinket is: 

Fenntarthatóbb lesz az épület a tetőablaktól? 

Tetőablakokkal az energiahatékonyságért 

Megmondjuk mennyi lehet egy új épület szén-dioxid-kibocsátása 

Szellőztetés kisokos 

A szellőztetés természetes módjai